Monthly Archives: June 2026

Tillsammans sparar vi på vattnet i sommar!

Lunds kommun och VA SYD har gått ut med en skärpt uppmaning till oss alla att spara på dricksvattnet. Efter en torr vinter och vår är vattennivåerna i Skåne kritiskt låga för årstiden, och vi behöver hjälpas åt för att undvika att dricksvattnet blir en bristvara eller att ett formellt bevattningsförbud måste införas.

Eftersom hushållen står för en stor del av vattenförbrukningen gör varje liten förändring i vår brf skillnad.

Tänk extra på detta i vardagen:

  • Korta ner duschen: Att duscha ett par minuter kortare sparar massor av vatten.
  • Fyll maskinerna: Kör endast helt fulla disk- och tvättmaskiner.
  • Stäng kranen: Låt inte vattnet rinna när du borstar tänderna, tvålar in händerna eller diskar.
  • Kallt vatten i kylen: Ha en kanna vatten stående i kylskåpet istället för att spola länge i kranen för att få det kallt.
  • Undvik vattenslang/spridare: Om du hjälper till att sköta om våra utemiljöer eller har egna växter på balkong/uteplats, vattna med kanna tidigt på morgonen eller sent på kvällen. Undvik helt att spola med slang på trall eller plattor.

Tack för att vi hjälps åt att vara vattensmarta i föreningen!

Officiella källor för mer information och sparråd:

Varma hälsningar,

Styrelsen